Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Najpopularniejsze rodzaje obróbki metali

Najpopularniejsze rodzaje obróbki metali

Data dodania:
2022-07-01 18:55:43

Obróbka skrawaniem zwana także obróbką wiórową obecnie wykorzystywana jest na szeroką skalę we wszelkich zakładach produkcyjnych. Skąd owa popularność? Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju technologicznego, który sprawia, że możemy w sposób błyskawiczny, w pełni powtarzalny, precyzyjny oraz wydajny nadać pożądany kształt produktom seryjnym. Warto dodać, że skrawanie to także dbałość o powierzchnię danych materiałów. W związku z wyżej wymienionymi funkcjami wyróżniamy kilka rodzajów obróbki. Oto te najpopularniejsze.

 

Frezowanie przy zastosowaniu wieloostrzowego narzędzia

 

Urządzeniem stosowanym do tego rodzaju obróbki nazywamy frezarkę. Stosujemy ją najczęściej względem materiałów sztucznych, metalu oraz drewna. W takich przypadkach narzędzie wprawiane jest w ruch obrotowy, zaś przedmiot w ruch posuwowy. Wyróżniamy kilka rodzajów frezowania, a do najskuteczniejszych zaliczamy czołowe, obwodowe, współbieżne oraz przeciwbieżne.

 

           

 

Toczenie – rodzaj obróbki metalu

 

W przypadku toczenia to przedmiot obrabiany zostaje wprawiony w ruch obrotowy – w tym samym czasie tokarski nóż wykonuje ruch liniowy. W ten sposób proces może być wykonywany zarówno wzdłuż, jak i poprzecznie. W tym celu stosuje się specjalne narzędzia zwane tokarkami, zaś samo toczenie jest najpopularniejszym rodzajem obróbki skrawaniem. Głównie ze względu na swe liczne walory powodujące szerokie zastosowanie.

 

Obróbka ścierna, czyli szlifowanie

 

W przypadku obróbki ściernej narzędziem skrawającym jest taśma ścierna, ściernica, bądź rzadziej – specjalna osełka. Właśnie przy zastosowaniu tych narzędzi szlifuje się najczęściej przedmioty hartowane, kute oraz odlewane. Bardzo często także szlifowanie jest ważnym ogniwem obróbki wykańczającej – zwłaszcza przedmiotów wykonanych z danej stopy metalu.

 

Obróbka plastyczna

 

Obróbka plastyczna stanowi rodzaj obróbki polegający na odkształceniach plastycznych. Dzięki owej metodzie w sposób skuteczny i szybki można zmienić strukturę materiału, powierzchnię, a nawet właściwości fizyczne oraz chemiczne. Obróbka plastyczna występuje w dwóch wariantach – zimnym oraz gorącym, zaś do jej podstawowych metod prac zaliczamy ciągnięcie, kucie.

Wyżej wymienione metody stanowią najpopularniejsze warianty obróbki metalu oraz innych materiałów wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych. Wybór odpowiedniej metody uwarunkowany jest wieloma czynnikami związanymi nie tylko z właściwościami danego materiału, ale także efektem którego oczekujemy. Współcześnie najczęściej stosowaną metodą jest obróbka CNC ze względu na swe technologicznie zaawansowanie.

Artykuł powstał dzięki firmia Fullbax Formy, która zajmuje się obróbką metali CNC a także produkcją form wtryskowych.

 

Słowa kluczowe


Aktualności


2023-05-23 15:02:38

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zbiornikowi kompresora, który stanowi nieodzowny element w sprężarkach powietrza. Zbiornik kompresora pełni kluczową rolę w procesie kompresji i przechowywania sprężonego powietrza. Dowiedzmy się więcej...

Więcej

2023-02-13 13:36:19

Wyrzutnie fajerwerków to produkty pirotechniczne, które zapewniają zdecydowanie najbardziej spektakularny efekt wizualny. Nic więc dziwnego, że tak chętnie kupujemy je na sylwestra! Świetnie sprawdzają się do samodzielnego odpalania, a przy...

Więcej

2023-01-25 09:57:26

Pellet wędkarski to jeden z podstawowych elementów, który powinien się znaleźć w kompletnym wyposażeniu dobrze przygotowanego wędkarza. To nic innego, jak popularny rodzaj zanęty, dzięki której wędkarze zwiększają swoje szanse na złapanie p...

Więcej